Zespół Szkół z UJN

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

SZKOŁA Z TRADYCJĄ ...:::...http://www.szkolazdumka.pl

Email Drukuj PDF

Nasza szkoła jest Instytucją Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego 

  

otr.jpg
sala_komp.jpg

  Tym, co nadaje szczególny charakter naszej szkole jest kultywowanie tradycji, które kształtuje świadomość narodową uczniów. Tradycja szkoły jest obecna w codziennej pracy. W czasie całej edukacji młodzież poznaje historię, geografię, kulturę i język swoich przodków. Życie w szkole nie ustaje wraz z ostatnim dzwonkiem, ale trwa do późnych godzin popołudniowych. Wtedy odbywają się różnego rodzaju zajęcia pozalekcyjne. Dobra atmosfera, życzliwy stosunek nauczycieli do młodzieży przekłada się na jej aktywność w życiu szkoły. Największą popularnością cieszy się Zespół Pieśni i Tańca „Dumka”, który jest chlubą i wizytówką naszej placówki. Podczas prób zespołu uczniowie obcują z bogatą kulturą ukraińską, zwyczajami, obrzędami, tańcem i pieśnią.

Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą również w zajęciach grupy wokalnej „Żurawka”. Nie mniejszą popularnością cieszy się chór „Szczedryk” oraz kwartet „Obrij”.
Uczniowie, którzy pierwszy raz wstępują w mury naszej szkoły wiedzą,  że czeka ich wyjątkowa studniówka. Jej urok polega na wprowadzeniu licznych ukraińskich tradycji. Na szczególną uwagę zasługują tu wyszywane bluzki, tzw. „soroczki”, w które są ubrani maturzyści podczas balu, a także „korowód”, „korowaj”, narodowe pieśni i przepiękne dekoracje.
Pielęgnowanie tradycji w naszej szkole polega również na organizowaniu różnego rodzaju:
 • konkursów: religijnych, recytatorskich, wiedzy o historii, geografii i in.;
 • imprez: „małanki”, dyskoteki okolicznościowe, ogniska i in.;
 •  akademii upamiętniających ważne wydarzenia historyczne: „Akcja Wisła”, Święto Pokrowy i in.;
 • wyjazdów na Ukrainę.
 • Zmieniony: Czwartek, 12 Grudzień 2013 15:10 Więcej…
   

  Budynek szkoły

  Email Drukuj PDF

  W szkole znajduje się 50 pomieszczeń, w tym: 

  • 14 sal lekcyjnych przeznaczonych do edukacji (gabinety przedmiotowe),
  • 2 nowoczesne pracownie komputerowe z komputerami pracującymi w sieci ze stałym łączem internetowym o prędkości 15 Mb/s,
   Zmieniony: Piątek, 24 Luty 2012 22:17 Więcej…
   
  Więcej artykułów…


  Strona 1 z 2

  Logowanie:

  Statystyka:

  100756
  DzisiajDzisiaj29
  WczorajWczoraj66
  Ten tydzieńTen tydzień394
  Ten miesiącTen miesiąc1659
  RazemRazem100756

  Goście witryny:

  Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 

  .

  sviczka1.jpg

  Dziś:

  Sobota, 23 Sierpień 2014

  Czas:

  Imieniny:

  
  Wczoraj: Marii Cezarego
  Dziś: Rozy Apolinarego
  Jutro: Emilii Jerzego

  ...:::GVV:::...


  ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

       W piątek 27 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2013/2014.

  Tego dnia świętowaliśmy podwójnie, gdyż progi naszego gimnazjum opuszczali trzecioklasiści.      Rangi całej uroczystości dodała obecność Posła na Sejm RP, Honorowego Dyrektora ZSzUJN p. Mirona Sycza, który podkreślił ogromny prestiż szkoły, podziękował uczniom i nauczycielom za ich ciężką i owocną pracę oraz życzył wszystkim miłego odpoczynku.

  Podczas uroczystości najprzyjemniejszym wydarzeniem było wręczenie świadectw z wyróżnieniem uczniom, którzy dzięki ciężkiej i systematycznej pracy osiągnęli bardzo wysokie rezultaty. Podziękowania i nagrody odebrali również uczniowie, którzy odnieśli  sukcesy w konkursach przedmiotowych.

  Pani Dyrektor Maria Olga Sycz poinformowała, że w tym roku Stypendium Prezesa Rady Ministrów otrzymała uczennica Aleksandra Gnes, Stypendium im. Dmytra Paszkewycza  otrzymała Katarzyna Choma i Natalia Szczerbik, natomiast Monika Mańko otrzymała Stypendium ufundowane przez Posła na Sejm RP p. Mirona Sycza dla przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego.

  Na zakończenie Pani Dyrektor życzyła wszystkim pogodnych i bezpiecznych wakacji.

   
  W poszukiwaniu królewny
  {AF}

  W ramach zajęć artystycznych klasa I gimnazjum przygotowała przedstawienie pt. W poszukiwaniu królewny . Tematem było znalezienie żony przez współczesnego księcia. Wszyscy z chęcią zaangażowali się w przygotowanie tej sztuki. Wykonaliśmy dekoracje, a także zaprojektowaliśmy własne stroje. Kostiumy były  nowoczesne i śmieszne. Bardzo dużo pracy włożyła p. Teresa Januszko, która przygotowała nas do występu. Z dużą precyzją dobrała nam role. Mieliśmy zaszczyt gościć p. dyrektor Marię Olgę Sycz i p. wicedyrektor Aleksandrę Łatanyszyn, naszą wychowawczynię p. Żannę Krukenicką oraz p. Monikę Glińską. Po interesującym przedstawieniu zasiedliśmy do stołu na poczęstunek. Pani dyrektor bardzo serdecznie nam podziękowała za trud, który włożyliśmy w przygotowanie tej sztuki.

  Kamila Klepacka

  {/AF}
   
  DNI GÓROWA IŁAWECKIEGO

        W tym roku nasza szkoła zajmowała się organizacją oficjalnego otwarcia Dni Górowa Iławeckiego , które odbyły się 14.06.2014. By zrobić to najlepiej jak potrafimy zaangażowaliśmy prawie wszystkich uczniów. Podczas tego święta chcieliśmy pokazać naszą szkołę z jak najlepszej strony ,więc przygotowaliśmy bardzo ciekawy program. Prowadzący uroczystość : Oleksandr Akulov  i Katarzyna Kuleszka przywitali wszystkich gości oraz przedstawili pokrótce historię naszej szkoły . Zwrócili uwagę na to , że wyróżnia się ona wśród innych oraz opowiedzieli o zaletach szkoły , zajęciach pozalekcyjnych śpiewu i tańca ludowego. Po czym wszyscy uczniowie ubrani w piękne „wyszywanki” weszli na plac przed Ratuszem. Część artystyczną otworzyła Klaudia Semczyszyn recytując wiersz Tarasa Szewczenki. Drugim występem była piosenka „Oj u wysznewomu sadu „ , którą zaśpiewał  Zespół Pieśni „ Żurawka” . Kolejnym występem był taniec Zespołu Pieśni i Tańca „Dumka”  pod nazwą „Kozaczok” . Na koniec wszyscy uczniowie zaśpiewali piosenkę „Dumy moi”, która śpiewana była w języku polskim oraz ukraińskim. Niestety pogoda nie pozwoliła nam na dłuższy występ, ponieważ kropił deszcz. Na twarzach ludzi widać było zaciekawienie naszą szkołą i kulturą ukraińską, która odróżnia się od polskiej. Myślę , że byli zachwyceni występem.

  Vladyslava Ratushynska

   
  Uroczystości w Aleksandrowie Kujawskim
  31 maja tego roku w Aleksandrowie Kujawskim obchodzono XXI lecie odnowienia Ukraińskiego Cmentarza Wojskowego. Na tym cmentarzu spoczywają szczątki internowanych w latach 20-ch żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy ramie w ranie z polską armią marszałka Piłsudskiego walczyli przeciwko rosyjskim bolszewikom. Przez wiele lat to miejsce spoczynku było zapuszczone, wymagało renowacji. Dopiero w 1993 roku z inicjatywy władz miejskich skończono cmentarz odnowiono. Od tej pory z tej okazji co roku na początku czerwca odbywają się uroczystości.

  Uroczystość zaczęła się liturgią w obrządku prawosławnym w miejscowej świątyni. Na mszy byli obecni przedstawiciele społeczności ukraińskiej, przedstawiciele Wojska Polskiego oraz delegacja uczniów z naszej szkoły na czele z nauczycielem historii Ukrainy panem Orestem Ortyńskim. Po mszy miejscowy proboszcz powiedział o charakterze tej liturgii.

  Potem wszyscy uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz. Po odegraniu hymnów państwowych rozpoczęła się część oficjalna. Pan Burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego Andrzej Cieśla przywitał dostojnych gości: posła na Sejm Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Konsula Generalnego Ukrainy w Gdańsku Myrona Jankiwa, Najwyższego Atamana Międzynarodowej Organizacji Społecznej "Kozactwo Zaporoskie", Marszałka Kozactwa Zaporoskiego Dmytra Sahajdaka, Głownego Sędziego Kozactwa Zaporoskiego Jarosława Pańczuka i innych. Po licznych przemówieniach marszałkowie wręczyli ordery i odznaki Wojska Zaporoskiego osobom promującym ruch kozacki w Polsce.

  Po modlitwie ekumenicznej wszystkie delegacje złożyli kwiaty pod kurhanem, miejscem spoczynku żołnierzy.

  Po długiej podróży uczniowie szczęśliwie wrócili do internatu pełni wrażeń oraz wiadomości z naszej wspólnej historii, historii, która łączy dwa narody: polski i ukraiński.

  http://youtu.be/xg_O2U_oAiY
   
  WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO
  {AF}

  Dnia 04.06.2014r. klasy gimnazjalne z opiekunami wyjechały w ramach wycieczki na południe Polski. W planach mieliśmy zwiedzanie Krakowa, Zakopanego, Oświęcimia, Wadowic i Wieliczki.

  {/AF}